جو دوسر پرک فوری

از چند ماهگی به کودک جو دوسر بدهم؟

جو دوسر برای کودک

برای پاسخ به سوال از چند ماهگی به کودک جو دوسر بدهم؟ باید خواص و جنبه‌های مختلفی از جو دوسر را بررسی کنیم. این محصول اهمیت مصرف بالایی دارد، ولی برای کودکان باید با احتیاط مصرف شود. برای کسب اطلاعات دقیق تر با ما همراه باشید.

 

از چه زمانی فرزندم می‌تواند بلغور جو دوسر بخورد؟

غذای جو دوسر برای کودکان، معمولاً در حدود 6 ماهگی فرزندتان به شما پیشنهاد می‌شود. جو دوسر معمولاً با غلات حاوی گلوتن آلوده می‌شود و باعث می‌شود دیگر فاقد گلوتن نباشد.

بنابراین افراد مبتلا به بیماری سلیاک، باید دقت نمایند و جو دوسر فاقد گلوتن تایید شده را خریداری کنند. گرانولا که حاوی جو دوسر نیز هست، ممکن است خطر خفگی را به همراه داشته باشد و حاوی گلوتن باشد که برای نوزادان زیر 12 ماه مناسب نیست.

بلغور جو دوسر در مقایسه با غلات برنج

غلات جو دوسر نسبت به غلات برنج برتری دارد. برنج و محصولات آن دارای آرسنیک بالاتری نسبت به جو دوسر هستند. آرسنیک که به دلیل آلودگی خاک در بسیاری از غلات و سایر غذاها یافت می‌شود، در جو دوسر بسیار کمتر است.

جو دوسر از کجا می‌آید؟

جو دوسر یکی از غلاتی است که از خانواده گندمیان می‌باشد. انسان‌ها از زمان‌های قدیم جو دوسر مصرف می‌کردند. علیرغم اینکه منشاء دقیق این گیاه مشخص نیست، مورخان باور دارند که یولاف وحشی ممکن است از سرزمین‌های حاصلخیز شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا منشا گرفته باشد.

امروزه نیز این گیاه در سرتاسر جهان که آب و هوا مرطوب و خنک داشته‌باشد، رشد می‌کند. بلغور جو دوسر و پرک آن در انواع فرنی برای سرو می‌شود و می‌تواند غذایی سرشار از پروتئین و مغذی برای آنان باشد.

جو دوسر

آیا جو و بلغور جو دوسر برای نوزادان مفید هستند؟

بله. جو دوسر و بلغور جو دوسر سرشار از کربوهیدرات‌های سالم بوده و حاوی فیبر خاصی به نام بتاگلوکان هستند که به‌خصوص برای سلامت روده و سیستم ایمنی بدن مفید است. محصولات جو دوسر همچنین منبع خوبی از عنصر روی است که از سیستم ایمنی بدن کودک پشتیبانی می‌کند. جو دوسر از نظر مواد مغذی گیاهی و ترکیبات ارزشمند، دارای فواید بسیاری برای بدن انسان است.

همچنین از نظر کورستین، روتین، فیتواسترول‌ها، آلکالوئیدها نیز بسیار غنی می‌باشد. بسیاری از محصولات بلغور جو دوسر که برای نوزادان تولید می‌شود، دارای مواد مغذی اضافه شده مانند آهن، روی و گاهی اوقات ویتامین C برای کمک به جذب آهن هستند.

آیا جو دوسر معمولا خطر خفگی برای نوزادان را به‌همراه دارد؟

خیر. جو دوسر پخته شده و بلغور جو دوسر خطری برای خفگی ایجاد نمی‌کنند. به هرحال برای به حداقل رساندن خطر خفگی که ممکن است با هر غذایی ایجاد شود، محصولات پخته شده را به اندازه‌های مناسب سن فرزندتان برش داده و گرانولا را ریز خرد کنید.

آیا جو دوسر یک آلرژن رایج است؟

خیر. جو دوسر یک ماده حساسیت زا عادی نیست. اگرچه ممکن است واکنش‌هایی نسبت به آن وجود داشته باشد، به‌ویژه زمانی که برای افراد حساس و سلیاکی استفاده می‌شود.

جو دوسر و سایر محصولات جو دوسر یکی از محرک‌های رایج سندرم انتروکولیت ناشی از پروتئین غذایی هستند که به آن FPIES نیز می‌گویند. FPIES یک آلرژی و حساسیت نادر نسبت به پروتئین غذا است که باعث شروع ناگهانی استفراغ و اسهال پس از مصرف آن می‌شود.

اگر کودک شما دچار بیماری سلیاک است، حتما برچسب درج شده بر روی محصولات را بخوانید و جو دوسر فاقد گلوتن را انتخاب کنید.

علیرغم اینکه جو دوسر به طور طبیعی بدون گلوتن می‌باشد، بسیاری از محصولات جو دوسر هنگامی که با غلات حاوی گلوتن (مانند گندم، جو و چاودار) مخلوط می‌شوند، می‌توانند آلوده شوند و دیگر فاقد گلوتن نباشند. بیماری سلیاک به یک رژیم غذایی سخت و بدون گلوتن مادام‌العمر نیاز دارد.

برای شروع با ارائه مقدار کمی برای چند وعده اول غذایی شروع کنید و به دقت مراقب هرگونه نشانه از واکنش آلرژیک باشید. در صورت عدم وجود واکنش، مقدار آن را به تدریج در وعده‌های بعدی افزایش دهید.

طرز پخت جو دوسر

آیا غلات باید اولین غذای کودک باشد؟

جواب خیر است. غلات جو دوسر لازم نیست، اولین غذای کودک باشد. اما این غلات به عنوان غذا ترکیبی با سایر مواد غذایی توصیه می‌شوند. زیرا با آهن غنی شده‌اند و یک ماده مغذی ضروری برای نوزادانی است که از حدود 4 تا 6 ماهگی شروع به مصرف شیر مادر می‌کنند.

با این حال، سایر غذاهای غنی از آهن را نیز می‌توان به علاوه غلات جو دوسر در برنامه غذایی نوزادان ارائه کرد.

آیا جو دوسر فاقد گلوتن است؟

با وجود اینکه جو دوسر به طور طبیعی گلوتن ندارد، اغلب با غلاتی که گلوتن دارند مانند گندم، جو و چاودار آلوده می‌شود و باعث می‌شود که دیگر فاقد گلوتن نباشد. اگر نوزاد یا کودک دچار بیماری سلیاک دارید، حتما برچسب‌ مواد غذایی را بخوانید و جو دوسر بدون گلوتن تایید شده را انتخاب نمایید.

آیا نوزادان می‌توانند شیر جو دوسر بنوشند؟

خیر. قبل از 12 ماهگی، تنها مایعاتی که شیرخوار باید دریافت کند شیر مادر است یا شیر خشک است و اگر کودک بزرگتر از 6 ماه است، می‌تواند شیر جو دوسر را مصرف کند. البته اگر از شیر جو دوسر به عنوان ماده غذایی جامد استفاده کنید، مصرف آن قبل از 12 ماهگی قابل قبول می‌باشد.

شیر جو دوسر همچنین با کلسیم و ویتامین D غنی شده است، و اغلب پروتئینی دارد که برای یک کودک در حال رشد مهم است.

آیا نوزادان می‌توانند جو دوسر خام بخورند؟

مصرف جو دوسر برای نوزادان بستگی به نوع آن دارد و برای بسیاری از خانواده‌‌ها سوال این است که از چند ماهگی به فرزندم جو دوسر بدهم؟ مثلا جو دوسر فوری معمولاً برای از بین بردن میکروب‌های مضر، عملیات حرارتی می‌شود، بنابراین خام نیست.

از سوی دیگر، جو دوسر پرک درشت ممکن است، به اندازه کافی تحت عملیات حرارتی قرار نگیرد، بنابراین اگر این نوع از جو دوسر قبل از عرضه به کودک، پخته نشود، خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این هضم جو دوسر پخته نشده برای کودک بسیار سخت‌تر است. پس جو دوسر ساده یا فوری انتخاب بهتری از نظر ایمنی برای نوزادان است. باید دقت شود، جو دوسر را در یک ظرف دربسته در مکانی خنک، تمیز و خشک نگهداری کنید.

جو دوسر برای نوزادآیا نوزادان می‌توانند گرانولا بخورند؟

بله. به شرطی که گرانولا ریز آسیاب شود. البته اگر گرانولا حاوی هرگونه مواد آلرژی‌زای رایج غذایی (مانند آجیل و کنجد) است، مطمئن شوید که نوزاد یا کودک به آن آلرژی نداشته باشد.

گرانولا همچنین از نظر بافت متراکم است و به جویدن پیشرفته نیاز دارد و ممکن است حاوی آجیل و میوه‌های خشک باشد که اگر آسیاب نشود، خطر خفگی را به‌همراه دارد. همچنین می‌تواند حاوی مواد آلرژی‌زا مانند آجیل، بادام زمینی، کنجد و گندم باشد که باید از آلرژی نداشتن نوزاد خود مطمئن شوید.

هنگامی که به این مسائل توجه شود، گرانولای ریز آسیاب شده می‌تواند یک وعده غذایی مناسب و پرمغذی برای نوزادتان باشد.

 

آیا جو دوسر می‌تواند به بهبود مدفوع کودک کمک کند؟

بله. جو دوسر سرشار از فیبر و به‌ویژه بتاگلوکان است. همچنین نشاسته‌ای دارد که در ترکیب با یک رژیم غذایی متعادل و متنوع می‌تواند به سلامت گوارش و روده کمک کند.

توجه داشته باشید که الگوهای مدفوع در کودکان به طور قابل توجهی متفاوت است. اگر در مورد مدفوع و عملکرد گوارشی نوزادتان نگران هستید، حتما با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

طرز تهیه جو دوسر

چند ایده‌ برای دستور پخت غذا با جو دوسر برای کودکان

بلغور جو دوسر غذایی عالی برای کودک است. شما می‌توانید مقداری ادویه و جو دوسر را به‌صورت ریز آسیاب کنید و با میوه‌های له شده مخلوط کنید. یا می‌توانید آن را به عنوان صبحانه‌ای گرم مانند فرنی به کودکتان بدهید. حتی می‌توانید با آن پنکیک یا کوفته درست کنید.

چگونه بلغور جو دوسر را برای نوزادان خود آماده می‌کنید؟

هر نوزاد بر اساس جدول زمانی مخصوص به‌خود رشد می‌کند. فرزند شما یک فرد است و ممکن است نیازهایی فراتر از شیوه‌های پذیرفته شده عمومی داشته باشد. پیشنهادات آماده سازی که ما ارائه می‌دهیم فقط برای بالا بردن اطلاعات شماست و جایگزینی برای توصیه‌های اختصاصی کودکتان از طرف متخصص اطفال نیست. بنابراین به خاطر داشته باشید که هرگز توصیه‌های پزشکی حرفه‌ای را نیز نادیده نگیرید.

6 تا 9 ماهگی:

بلغور جو دوسر را با آب، شیر مادر، شیر خشک یا با شیر کامل گاو تهیه کنید. برای تشویق فرزند برای اینکه خودش غذا را بخورد، یک قاشق را از بلغور جو دوسر پر کنید و آن را در هوا پیچ و تاب دهید تا کودک آن را بگیرد. زمان پختن بلغور جو دوسر طولانی‌تر است باید به حد قوامی برسد که راحت به قاشق بچسبد و خورده شود.

9 تا 12 ماهگی:

به پختن جو دوسر برای فرزندتان ادامه دهید و سعی کنید آن را به صورت فرنی که کودک می تواند خودش آن را بخورد درآورید.

12 تا 24 ماهگی:

در این سن، کودکان نوپا ممکن است از غلات گرم خسته شوند، بنابراین می‌توانید جو دوسر را به صورت پنکیک یا کوفته در برنامه غذایی فرزندتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید به‌جای برنج از جو دوسر استفاده کنید و یا با اضافه کردن میوه‌ها و آجیل پودر شده و یا کمی عسل آن را به عنوان میان وعده‌ای خوش‌رنگ و خوش‌مزه و دلچسب به فرزندتان بدهید.

برای خرید انواع محصولات جو دوسر می‌توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

تماس با ما

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *